Search

انتخاب زبانگفتگو با مسئولین صندوق کمک هزینه دانشجویی شورای خلیفه گری ارامنه تهران

صندوق کمک هزینه دانشجویی یکی از نهادهای وابسته به شورای خلیفه گری ارامنه تهران می باشد که وظیفه ارائه کمک و حمایت از دانشجویان ارمنی دانشگاه های ایران را بر عهده دارد.

در سال های گذشته سه صندوق مختلف حمایت از دانشجویان تحت نام "صندوق شاهوردیان"، "صندوق پانیریان" و " صندوق داوتیان" از محل مبالغ اهدا شده از سوی خیّرین ارمنی به صورت مجزا فعالیت می کردند که با تصمیم شورای خلیفه گری ارامنه تهران  در یکدیگر ادغام شده و با اختصاص بودجه ای مجزا از سوی این شورا تحت عنوان "صندوق کمک هزینه دانشجویی شورای خلیفه گری ارامنه تهران" دوره ای جدید از فعالیت خود را آغاز کردند.  

جهت آشنایی با فعالیت ها و همچنین مشکلاتی که صندوق کمک هزینه دانشجویی شورای خلیفه گری ارامنه تهران با آن مواجه است گفتگویی را با آقای آرا تومانیان رئیس صندوق، خانم کارملا هاراطونیان دبیر صندوق و همچنین آرمن سیمون خاچیک از اعضای شورای خلیفه گری و رابط این شورا با صندوق ترتیب داده ایم.

این صندوق که فعالیت خود را با ارائه کمک هزینه تحصیلی به 10 دانشجو آغاز کرد، در حال حاضر و با اختصاص بودجه لازم از شورای خلیفه گری، 50 دانشجو راتحت حمایت خود دارد. به گفته مسئولین این صندوق با موافقت شورای خلیفه گری قرار است تعداد دانشجویان تحت حمایت در سال جاری به 100 دانشجو افزایش یابد. در سال تحصیلی 2015-2016 این صندوق 21 درخواست جدید دریافت کرده است که پس از بررسی های لازم 12 درخواست مورد تائید قرار گرفته اند.

کمک هزینه های پرداخت شده از سوی این صندوق از محل سود سپرده های بانکی مبالغ اهدا شده از سوی خیّرین ارمنی تأمین می شود. با توجه به کاهش سود سپرده های بانکی در سالیان اخیر این صندوق با مشکلات عدیده ای مواجه گردید که پس از اختصاص بودجه ای مجزا از سوی شورای خلیفه گری موفق به ادامه فعالیت خود شد.

به گفته مسئولین این صندوق هدف شورای خلیفه گری و تأکید اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران، همواره این بوده است تا درخواست هیچ دانشجویی به دلایل مشکلات مالی رد نشود.

با توجه به محدودیت منابع مالی یکی از وظایف عمده صندوق کمک هزینه دانشجویی تشخیص و تائید عدم تمکن مالی دانشجوی درخواست کننده است. 

دانشجویان برای استفاده از خدمات و حمایت های این صندوق کارنامه تحصیلی و همچنین برگه انتخاب واحد ترم آینده خود را ارائه می نماید. شرط لازم برای بهره گیری از کمک های مالی این صندوق کسب میانگین حداقل 14 در ترم گذشته می باشد.

در بسیاری از موارد دانشجویان پس از کسب میانگین پائین از ارائه درخواست خودداری کرده و در ترم بعد با تلاش مضاعف و کسب میانگین بالاتر درخواست مجدد خود را برای دریافت کمک هزینه تحصیلی ارائه می کنند. در نتیجه می‌توان اذعان داشت فعالیت این صندوق علاوه بر حمایت مالی از دانشجویان، موجب افزایش انگیزه های تحصیلی دانشجویان می شود.

علاوه بر کمک هزینه سالیانه که به هر دانشجو تعلق می گیرد، در صورت نیاز دانشجو به مبالغ بیشتر نیز، درخواستهای دریافت شده به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفته و در حدود اختیارات و امکانات به آن ها ترتیب اثر داده می شود.

صندوق کمک هزینه دانشجویی شورای خلیفه گری ارامنه همکاری نزدیکی با انجمن فارغ التحصیلان ارمنی دانشگاه های ایران داشته و در برخی از موارد اگر دانشجوی مستعدی شرایط لازم برای دریافت کمک هزینه تحصیلی از این صندوق را نداشته باشد جهت دریافت کمک و حمایت به این انجمن معرفی می شود.

بسیاری از دانشجویانی که از کمک های این صندوق بهره مند شده اند پس از اتمام تحصیلات به فعالیت در نهادهای وابسته به این شورا مشغول شده اند.

اعضای هیئت امنای صندوق کمک هزینه دانشجویی شورای خلیفه گری ارامنه در راستای آشنا نمودن جامعه ارامنه با فعالیت های این صندوق ضمن بازدید از مدارس ارامنه و دیدار با دانش آموزان سال های آخر دوره متوسطه ضمن ارائه توضیحات و اطلاعات جامع پیرامون خدمات ارائه شده از سوی این صندوق آن ها را تشویق به ادامه تحصیل در دانشگاهها و کسب مدارج علمی بالا می نمایند.

از آنجائیکه تنها منبع تأمین مالی صندوق کمک هزینه دانشجویی شورای خلیفه گری ارامنه تهران  سود سپرده های بانکی مبالغ اختصاص یافته از سوی خیّرین و کمک های مالی متفرقه می باشد، این صندوق ضمن قدردانی و تشکر از حامیان مالی خود آماده دریافت کمک های مالی از اشخاص و نهادهای مختلف می باشد.

 

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com