Search

انتخاب زبانسخنان اسقف اعظم ارامنه در ضیافت افطار شورای خلیفه گری:

خواهران و برادران گرامی، نمایندگان محترم و میهمانان عزیز

در کتاب مقدس آمده است: "چه زیبا و دلنشین است آن هنگامیکه برادران در کنار هم هستند." در سایه الطاف پروردگار امروز بار دیگر در این مکان گردهم آمده ایم تا خداوند را شکرگذار باشیم و به مناسبت ماه مبارک رمضان در این مراسم افطاری عشق و محبت خود را به یکدیگر عرضه نمائیم.

باور دارم شور روحانی که در این لحظات ما را فرا گرفته است از الطاف خداوند است. متاسفانه مناطق مجاور ما از نبود صلح در رنج و مشقت قرار دارند . جنگ، اقدامات تروریستی و نیز اعتراضات و آشوب، جهان معاصر را به چالش کشیده اند و رویکردهای نامتوازن، یکجانبه و به تبع آن سیاست های ناعادلانه قدرت های استکباری روند حل مشکلات جهان را با پیچیدگی خاصی مواجه ساخته اند. متاسفانه شرّ در نهاد انسان لانه کرده و او را از هویت الهی اش دور می سازد.

یکی از دلایل وضعیت نامطلوب کنونی دور شدن تدریجی انسان از دین، آموزه های مذهبی و قوانین الهی است. زیرا هدف غایی و رسالت دین نزدیک نمودن انسان از طریق عشق و صلح و هداتت او به سمت خداوند می باشد. در قرآن می خوانیم: "اى مردم، ما شما را از يك مرد و زنى آفريديم ، و شما را تيره ها و قبيله ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد. از همه گرامی تر نزد خداوند كسى است كه از همه پرهيزگارتر باشد، خداوند دانا و آگاه است." (يا ايهاالناس إنا خلقناکم من ذکر وانثی وجعلناکم شعوبأ و قبائل لتتعارفوا. ان أکرمکم عندالله اتقاکم ان الله عليم خبير).

جوامعی که از قوانین و آموزه های دینی و مذهبی پیروی می کنند سعادتمند و بهروز هستند زیرا دین شرّ، دروغ، حسادت، نفرت، دشمنی و غیبت را از انسان دور می نماید. علاوه بر این دین از طریق آموزه های ایمانی خود فرصت مرور اعمال را در اختیار انسان قرار می دهد تا به کمک آن به اصلاح خود پرداخته و به حیات خویش ادامه دهد.

در دین اسلام، ماه مبارک رمضان آن فرصتی است که در طی آن توجه انسان به هم نوع خود و سپس به سمت خداوند جلب می شود. یکی از اهداف مهم روزه داری سهیم نمودن فقرا و یتیمان در داشته های خود است. دین مسیحیت نیز به ما می‌آموزد که "انفاق پسندیده تر از ستاندن است."

در ایام ماه مبارک رمضان ، ما به عنوان یک ایرانی دلایل بسیاری برای شکرگذاری خداوند متعال داریم. نخست آن که همه ما از نعمت صلح بهره مند بوده و در سایه آن از امکان فعالیت و تلاش در جهت رشد و توسعه کشورمان برخورداریم.

دوم آن که احیای جایگاه و نقش جمهوری اسلامی ایران در جامعه بین الملل ما را آکنده از حس سرافرازی و اعتماد به نفس نموده است. نگاه رهبران کشورها و ملت های صلح طلب به ایران دوخته شده و در شوق سفر به ایران و بهره مند شدن از ثمرات این تمدن کهن و دیرینه بسر می برند.

با مسرت و افتخاري خاص عرض مي کنيم که هفته قبل در طي سفر تاريخي پاپ فرانسيس رهبر کاتوليک هاي جهان به ارمنستان، هنگام مراسم ويژه اي که در ميدان جمهوري شهر ايروان اجرا شد دو نوجوان پسر و دختر اعزامي از ايران به ياد کشتي نوح که برفراز قله کوه آرارت فرود آمد، مشتي از خاک مقدس ايران زمين را در ماکت نمادين کشتي نوح که به صورت نمادين در محل مراسم قرارداشت جاي گرفت. 

سوم، امروز همه ما شاهد پیشرفت های چشمگیر ایران در زمینه های علمی، آموزشی، ورزشی و اجتماعی و همچنین نقش آفرینی در عرصه بین اللمل هستیم. این پیشرفت ها حاصل و ثمره سیاست های مدبرانه و حکیمانه مقامات جمهوری اسلامی ایران تحت رهبری و هدایت حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری می باشند.

در عرصه داخلی نیز شاهد سیاست های مشابه  و رویکرد حکیمانه و توام با احترام مقامات جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقلیت ها و حقوق آن ها هستیم. ما با جدیت تمام این واقعیت را در محافل بین کلیسایی بین المللی، همایش های بین ادیان از کشورهای خاور و آسیا گرفته تا اروپا و آمریکا مورد تاکید قرار داده ایم. در آخرین مورد در همایشی که از 12 الی 18 ماه می گذشته در فیلادلفیای آمریکا برگزارشد،در حضور بیش از 500 نماینده از بیش از 200 کشور جهان بر رعایت کامل حقوق خود در ایران گواهی دادیم.

به تبعیت از باورهای دین خود و همچنین با توجه به حس تعلّق به جمهوری اسلامی ایران سعی داریم تا شاهدان صادقی برای واقعیت های جاری در جامعه ایران باشیم. اعیاد و مناسبات دینی و همچنین باورها و آموزه های مذهبی هدایتگر ما در جهت اراده الهی می باشند.

از این فرصت استفاده کرده و عید سعید فطر را به محضر مبارک آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و دولت گرامی، ملت ایران و همچنین شما، برادران و خواهران حاضر در این جمع پیشاپیش تبریک گفته و ادامه روند پیشرفت ایران و همچنین تقویت صلح و آرامش را از خداوند متعال مسئلت می نمائیم.

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید تشکر کرده و آرزومند صلح، عشق و اتحاد برای شما هستیم.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان

خلیفه ارامنه تهران

دوم ژوئیه 2016

تهران

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com