Search

انتخاب زباننشست خبری یادواره شهدای ادیان توحیدی

روبیک کاراپطیان: ارمنیان هم مثل سایر اقشار ایرانی شهدای بسیاری تقدیم انقلاب و جنگ تحمیلی نمودند

دکتر کارن خانلریان: فلسفه شهادت بایدزنده نگه داشته شود

نشست خبری یادواره شهدای ادیان توحیدی با حضور محسن کاظمینی فرمانده سپاه تهران بزرگ و نمایندگان دیگر ادیان پیش از ظهر روز دوشنبه 5 بهمن ماه  در سپاه تهران بزرگ برگزار شد.

سردار محسن کاظمینی فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در این نشست، با اشاره به دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) و رهبرمعظم انقلاب پیرامون ادیان توحیدی عنوان کرد: دین اسلام تمام ادیان توحیدی را در جهت پیوند بین انسان و خدا می داند. حضرت امام خمینی (ره) شهادت واقعی انسان را در گرو ایمان به پیامبران مطرح می کنند و می گویند که پیامبران با هم تفاوتی نداشتند و اختلافات در شریعت آن ها  با توجه به نیاز و شرایط زمان بوده است. ایشان می فرمایند اسلام به ادیان توحیدی احترام می گذارد و دولت جمهوری اسلامی شرایط برگزاری مراسم های دینی و زمینه مشارکت پیروان ادیان توحیدی در ساختن جامعه را فراهم می کند و برای آن ها حقوق یکسان با مسلمانان در نظر می گیرد.

وی در همین زمینه با تشریح نظرات رهبرمعظم انقلاب پیرامون ادیان توحیدی افزود: ایشان در رابطه با ادیان توحیدی می فرمایند که انبیاء در طول تاریخ در کنار مظلومان قرار گرفته و برای عدالت پیکار کرده اند. 

سردار کاظمینی درپاسخ به سوالی در مورد آمار تثبیت شده شهدا و ایثارگران ادیان توحیدی در ایران گفت: از میان آمار 376 نفری جمعیت شهدا وایثارگران ادیان توحیدی؛ آشوریان 32 شهید و 25  جانباز و آزاده، ارمنیان 120 شهید و 161 جانباز و آزاده، زرتشتیان 15 شهید و 10 جانباز آزاده و کلیمیان 12 شهید و یک جانباز و آزاده تقدیم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کرده اند که در مجموع این آمار شامل 179 شهید و 197 جانباز و آزاده از پیروان ادیان توحیدی می شوند.

دراین نشست، دکتر همایون سامه یح رئیس انجمن کلیمیانف رستم خسرویانی رئیس انجمن زرتشتیان، روبیک کاراپطیان رئیس شورای خلیفه گری ارامنه تهران و دکتر نبونید رئیس انجمن آشوریان تهران صحبتهایی داشتند.

روبیک کاراپتیان رئیس خلیفه گری ارامنه تهران ضمن درود به روح شهدا و تشکر از سپاه برای برگزاری یادواره شهدای ادیان توحیدی گفت: کشور ارمنستان همسایه ایران است و ارمنیان از زمان هخامنشیان و ساسانیان در ایران زندگی می کردند در دوران دفاع مقدس ارمنیان نیز مثل سایر ایرانی ها در جنگ تحمیلی شرکت کردند و از روز اول جنگ کمک هایی را برای رفع نیاز رزمندگان  به جبهه ارسال می کردند. با توجه به حضور ارمنیان در صنایع کشور در قالب گروهی به جبهه اعزام می شدند و در آن جا به کارهای صنعتی مشغول بودند که یک نمونه ازفعالیت های صنعتگران ارمنی در دوران دفاع مقدس تعمیر زنجیرتانک است. خوشبختانه امروز به جای کلمه اقلیت های دینی از عنوان لفظ ادیان توحیدی استفاده می شود. از اقدام سپاه در برگزاری یادواره شهدای ادیان توحیدی قدردانی می کنیم چرا که این کار تاثیر خوبی بر جامعه خواهد داشت.

دکتر کارن خانلری نماینده ارامنه شمال کشور در مجلس شورای اسلامی، در گفتگویی قبلی ، در مورد برگزاری یادواره شهدای ادیان توحیدی گفته بود: این یادواره ها بزرگداشتی برای شهداست. زمانی که بحث ادیان توحیدی پیش می آید تمام موحدین کشور مانند ارامنه، آشوریان، کلیمیان، زرتشتیان و مسلمانان در این دسته قرار می گیرند. وی افزود: برگزاری چنین یادواره هایی الزامی است چنین یادواره هایی فقط مخصوص دوران دفاع مقدس نیست و برگزاری این مراسم ها فلسفه شهادت را زنده نگه می دارد. بدون اعتقاد عمیق به فلسفه شهدا نمی توان کشور را نگه داشت. اگر دیروز شهدای عزیز با گذشتن از جانشان از کشور دفاع کردند و جلوی دشمنان به مقابله پرداختند بخاطر همین مسئله بوده است. وی همچنین افزود: امروز عده ای برای دفاع از ارزش های بنیادین انقلاب و کشور به شهادت می رسند و این ادامه کار شهداست.

دکتر خانلری با تاکید بر اینکه یادواره ها فقط خاطرات شهدا را زنده نمی کند و بین گذشته، حال و آینده یک ارتباط منطقی و معنوی ایجاد می کند، اضافه کرد: وحدت بین تمام موحدین کشور از دیرباز وجود داشته است و این همدلی و وحدت در دوران دفاع مقدس نمود پیدا کرد. با توجه به اینکه کشور با چالش های متفاوتی روبرو است و بحث تروریست مثل طاعون به منطقه ضربه می زند، نیاز به وحدت داریم و این وحدت باید نمود پیدا کند.نماینده ارامنه شمال کشور در مجلس شورای اسلامی حفظ استقلال کشور را یک مبارزه بسیار مهم و بلند مدت دانست و گفت: ما بعد از انقلاب وارد این مبارزه شدیم و این مسئله نیاز به وحدت دارد که باید تمام موحدین در این جهت تلاش کنند. حفظ استقلال در شرایطی که قدرت های دنیا سعی دارند بر اساس منافع استراتژیک خود کشور ما را تحت قیمومیت در بیاورند یک مبارزه بزرگی را می طلبد که پیروزی و موفقیت در این مبارزه وحدت و انسجام نیروهای ملی است که این یادواره گامی با این هدف است.

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com