Search

انتخاب زباندیدار اسقف اعظم ارامنه تهران با آیت آلله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آستانه ولادت پیامبر صلح و دوستی، عیسی مسیح و سال جدید میلادی ،عصر روز چهارشنبه 9 دیماه با اسقف اعظم  سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران، دو تن از کشیشان جامعه ارمنی، جمعی از اعضای شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران و نماینده ارامنه اصفهان و جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی، دیدار داشتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار به تاریخ رسالت و زندگی عیسی مسیح  اشاره کرد و گفت: مسیحیان ایران نشان‌ داده‌اند که به دین و ملیت خویش علاقه دارند و ما هم در ایران، به عقاید و آداب آنان احترام می‌گذاریم و آنان آزادانه در نظام جمهوری اسلامی ایران مناسک دینی خود را انجام می‌دهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر این نکته که «در تمام سال‌های پس از انقلاب، هیچ مشکلی با اقلیت‌های مذهبی به ویژه مسیحیان ایران نداشتیم و نداریم»، همراهی و حضور خوب هم‌ میهنان مسیحی ارمنی در تمام فراز و نشیب‌های انقلاب اسلامی را دوشادوش مردم مسلمان ایران نشانه خوبی از وحدت و زندگی مسالمت‌آمیز دانست و گفت: شهدای ارمنی، نشانه و سمبل‌های علاقه مسیحیان به ایران هستند که قدمتی چند هزار ساله در ایران دارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که «از ارامنه ایران راضی هستیم»، به اقدامات دولت سازندگی برای حل مسایل و مشکلات ارامنه و مسیحیان اشاره کرد و گفت: ایرانی بودن وجه مشترک ما با شما ارامنه مسیحی است و امیدوارم روابط ما تقویت شود.

در آغاز این دیدار، اسقف اعظم ارامنه تهران نیز با تبریک میلاد حضرت محمد(ص)، در سخنانی با ابراز خوشحالی خود و همراهان برای این دیدار ، گفت: ما می‌دانیم که نام هاشمی رفسنجانی مقام بسیار والایی در تاریخ معاصر ایران دارد.

اسقف اعظم با «حکمت آمیز خواندن سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مسایل داخلی و خارجی»، گفت: هر یک از سخنان شما در عرصه‌های مختلف بیانگر نقش و ویژگی‌های خاصی برای تاریخ و سیاست ایران است که باعث آرامش و تسلی خاطر مردم می‌شود.

وی همزمانی تولد دو پیامبر بزرگ آسمانی را بسیار خوش یوم دانست و گفت: البته اسلام و مسیحیت مشترکات چنان گسترده و مقتدرانه‌ایی دارند که چنین اتفاقات تاریخی باعث شیرینی بیشتر آنان می‌شود.

آقای سیبوه سرکیسیان با ابراز علاقه‌ی جامعه‌ی ارامنه ایران نسبت به ایرانیان، گفت: در مسایل داخلی و حتی در تعاملات با دنیای خارج و هر جا که برای برنامه‌های دینی و غیردینی لازم باشد، شرکت می‌کنیم.

وی با اشاره به حفظ حقوق شهروندی مسیحیان در ایران که حتی در سطح رییس، استاد دانشگاه و رییس گروه علمی حضوری فعال دارند، گفت: همیشه بر ایرانی بودن خود با افتخار تأکید می‌کنیم و می‌گوییم تفاوت ادیان باعث دوری ما ایرانیان از همدیگر نشده است.

خلیفه ارامنه تهران با تأکید بر زندگی مسالمت آمیز مسیحیان با مسلمانان در ایران، گفت: برخی از مشکلات جامعه مسیحیان در مدارس و همچنین بعضی از کتاب‌های تحصیلی، خواستار حل این مشکلات در سطوح عالی جمهوری اسلامی شد، که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر حق شهروندی مسیحیان در ایران، قول پیگیری تا حصول به نتیجه نهایی را داد.

در ادامه این دیدار، آقای روبرت بگلریان، نماینده ارامنه جنوب و اصفهان در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران، آقای واروژ آوانسیان و نماینده روزنامه آلیک، آقای هنریک خالویان، به بیان برخی از مسائل و مشکلات مالی مربوط به مسیحیان و ارامنه ایران و تهران پرداختند.

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com