Search

انتخاب زبانرونمایی کتاب «ایران؛ مهد همزیستی مسالمت‌ آمیز ادیان»

مشاور رهبر انقلاب در امور جهان اسلام: گفتگوی میان ادیان، نمایش برتری ادیان نسبت به یکدیگر نیست.

اگر ما مسائل گفتگو بین ادیان را مطرح کردیم، مقصود نمایش برتری هر دین بر دیگری نیست؛ بلکه می‌خواهیم به نقطه‌ ای برسیم که در یک جهاد بزرگ با هم همکاری کنیم. این جهاد، جهاد اسلحه نیست بلکه جهاد تفکر و اندیشه است.

كتاب «ایران، مهد همزیستی مسالمت‌ آمیز ادیان» به زبان انگلیسی دوشنبه ۲ آذر، با حضور نمایندگان اقلیت های دینی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی رونمایی شد. این اثر فرهنگی كه با همكاری رهبران اقلیت‌ های دینی كشورمان، برای اولین بار تدوین و به زبان انگلیسی به زیور طبع آراسته شده است، شامل توضیحاتی در خصوص تاریخ، مراسم مذهبی و فعالیت‌ های اجتماعی همراه با عكس‌ های رنگی از زندگی اجتماعی و فرهنگی پیروان ادیان الهی در ایران اسلامی است كه در ۲۸۰ صفحه منتشر شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ برنامه رونمایی کتاب «ایران؛ مهد همزیستی مسالمت‌ آمیز ادیان» با حضور آیت‌ الله تسخیری مشاور مقام معظم رهبری، ابوذر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌ السلام یونسی دستیار ویژه رئیس‌ جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ های دینی و مذهبی و اسقف اعظم سبوه سرکیسیان خلیفه ارمنیان تهران و شمال ایران، اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن زرتشتیان تهران، اسقف کلیسای شرق آشوری و مرجع دینی کلیمیان ایران برگزار شد.

آیت‌ الله تسخیری مشاور رهبر انقلاب در امور جهان اسلام، در ابتدا با خواندن آیه‌ ای از قرآن نیکی، قسط و عدل محوری را از ویژگی‌ های ادیان الهی دانست و گفت: پوتین رئیس‌ جمهوری روسیه که امروز میزبان او هستیم، در حرف‌ های خود اسلام را جزو جدا‌نشدنی تاریخ این کشور دانست؛ همان طور که اسلام جزوی از تاریخ روسیه است؛ فرهنگ زرتشتی، مسیحی، کلیمی و آشوری نیز جزو جدا نشدنی تاریخ ایران است و اگر بخواهیم تاریخ‌ مان را خوب بشناسیم، باید تاریخ این فرهنگ‌ ها را دقیقا بررسی کنیم و بشناسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: انسان باید تابع محبت باشد و دین هم یک مسئله قلبی است که اکراهی در آن نیست. نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر ما روابط عادلانه‌ ای بین یکدیگر برقرار کنیم، زندگی مسالمت‌ آمیزی را در کنار هم خواهیم داشت. این زندگی چند ویژگی دارد که در قانون اساسی هم به آن اشاره شده، یکی از این ویژگی‌ ها این است که همه ادیان باید به قانون اساسی و قوانین کشوری جمهوری اسلامی احترام بگذارند. دوم اینکه حقوق مساوی شهروندی باید تا حد ممکن بدون تبعیض بین همه افراد جامعه رعایت شود و مورد دیگر فعالیت‌ های عبادی و آیینی هر قومی باید بدون واردشدن خدشه‌ ای انجام شود و همه از حقوق سیاسی و اجتماعی و ... برخوردار باشند.

آیت‌ الله تسخیری اضافه کرد: همه این‌ ها نشانه‌ های زندگی مسالمت‌ آمیز است و حتی ما می‌توانیم از این مرز فراتر رویم و به مرحله محبت و صمیمیت بین ادیان برسیم. در بند‌هایی از قانون اساسی نیز مواردی برای این نوع زندگی ذکر شده است از جمله نفی هر گونه ستمگری، خودکامگی و انحصار طلبی. علاوه بر این یکی دیگر از وظایف دولت تأمین حقوق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی همه مردم کشور است. همچنین بند 8 قانون اساسی نیز به مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی تعلق دارد، رفع تبعیض برای ایجاد وحدت و شرایطی عادلانه نیز یکی دیگر از قوانین کشور است.

وی در ادامه با خواندن آیه‌ ای از قرآن به وظیفه مسلمانان در برخورد اخلاقی با همه مذاهب اشاره کرد و سپس اظهار داشت: اگر ما مسائل گفتگو بین ادیان را مطرح کردیم، مقصود نمایش برتری هر دین بر دیگری نیست. همانطور که رهبر هم در این خصوص اینطور می‌ گویند که گفتگو با مقامات ادیان مختلف روی این نکته متمرکز است که ما نمی‌ خواهیم حقانیت یا بطلانیت مذهبی را بر مذهبی دیگر ثابت کنیم؛ بلکه می‌ خواهیم به نقطه‌ ای برسیم که در یک جهاد بزرگ با هم همکاری کنیم. این جهاد، جهاد اسلحه نیست بلکه جهاد تفکر و اندیشه است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در پایان ضمن تشکر از سازمان ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم همه دست به دست هم دهیم و به سوی تعالی ایران بزرگ حرکت کنیم.

رفتار نقل شده از کوروش از هیچ جهان‌ گشای دیگری دیده نشده

حجت‌ الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ های دینی و مذهبی، ضمن تشکر از سازمان فرهنگ و ارتباطات بابت این ابتکار و آرزوی ماندگاری این اثر گفت: همه صاحب‌ نظران و محققان تاریخ ایران به این مهم توجه کرده‌ اند که ایرانیان از قدیم دارای ویژگی بوده‌ اند و آن بردباری دینی است. ویژگی که با همه تحولات رخ داده در طول تاریخ همچنان به آن پایبند هستند.

وی در ادامه با اشاره به فتح بابل توسط کوروش کبیر عنوان کرد: رفتاری که از کوروش نقل شده از هیچ جهان‌ گشای دیگری سر نزده است. این رفتار به نوعی پیامبرگونه است. همانطور که متفکران نیز عقیده دارند که کوروش همان ذوالقرنین است و این ویژگی (احترام به ادیان) در همه دولت‌ ها ادامه پیدا کرده و امروز جمهوری اسلامی نیز نسبت به این حسنه تأکید می‌ کند و آن را حفظ کرده است.

یونسی با اشاره به محور مشترک ادیان الهی اضافه کرد: همه ادیان تأکید دارند که رابطه انسان با خدا را تحکیم کنند و انسان را از انواع شرک آزاد سازند. علاوه بر این پیوند رابطه انسان با انسان نیز محور دیگر این ادیان است و همه پیامبران برای همین امر مبعوث شدند تا اخلاق و روابط انسانی را برقرار سازند.

وی در پایان اظهار کرد: راه نجات بشر هم بازگشت به اخلاق دینی و الهی است و خطری که امروزه بشریت را تهدید می‌ کند خشونت، ظلم و جنگ‌ هایی است که شاهد آن هستیم و راه رفع این مشکلات بازگشت به محمد (ص)، عیسی (ع)، ابراهیم و ... است.

در این نشست همچنین ابوذر ابراهیمی ترکمان عنوان کرد: امروز رهبران اقلیت‌ های مذهبی در خانه ما هستند و پرتو حسن روی آن‌ ها این حضور دوستانه را نشان می‌ دهد.

ترکمان عنوان کرد: سی و چند سال تلاشی که در جمهوری اسلامی انجام شد، به شکلی بود که این تلاش‌ها در راستای توجه ویژه‌ ای به همزیستی مسالمت‌‌آمیز بین ادیان باشد و گفتگوهایی که در این زمینه با ادیان مختلف انجام شد، باعث شده تا علاوه بر ایران در خیلی از کشورها نیز این گفتگو انجام شود، از آنجایی در دنیا تصویر در حال گرفتن جای کلمه است، به همین منظور سازمان ارتباطات اسلامی تلاش کرده است تا کتابی از تصاویر تمام سال‌ های ارتباط ایران با سایر کشورها منتشر کند.

در حاشیه این آیین نمایشگاه عكسی از مراسم مذهبی و دیگر جنبه‌ های زند گی اجتماعی اقلیت‌ های دینی در ایران برگزار شد.

 

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com