Search

انتخاب زبان×

هشدار

JFolder: :فایلها: مسیر یک پوشه نیست. مسیر: [ROOT]/images/201605/2016050101
×

توجه

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/201605/2016050101

مراسم بزرگداشت یکصد و یکمین سالگرد نسل کشی ارامنه برای مخاطبان غیر ارمنی

روشنگری و اطلاع رسانی به جوامع ساکن در کشورهای مختلف از اقدامات ضروری در جهت مطرح نمودن نسل کشی ارامنه در مجامع بین المللی می باشد.

با توجه به این ضرورت در سالیان گذشته به ابتکار موسسه تحقیق و ترجمه "هور" برنامه بزرگداشتی با حضور مخاطبان غیر ارمنی برگزار می شود. برنامه بزرگداشت یکصد ویکمین سالگرد نسل کشی ارامنه روز چهارشنبه 8 اردیبهشت ماه (27 آوریل) تحت عنوان "نسل کشی و افراطی گری از ارمنستان تا سوریه" در سالن "واچیک قره بیگیان" ورزشگاه ارامنه "آرارات" برگزار شد.

در آغاز این مراسم ایسیک یونانسیان به نمایندگی از سوی هیئت برگزار کننده توضیحات تاریخی در خصوص تاریخچه نسل کشی ارامنه، ارامنه "هامشن"، تخریب آثار فرهنگی و تاریخی از سوی ترکیه، ادامه سیاست انکار و تحریف، قتل عام کردها، مخالفان ترک، علوی ها و آشوری ها و همچنین اقدامات اخلالگرانه و اشغالگرانه ترکیه در سوریه و منطقه ارائه کرد.

سپس آرتاشس تومانیان سفیر تام الاختیار و فوق العاده جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران به ایراد سخنرانی پرداخت.

ایشان در سخنرانی خود به جنبه های سیاسی و اخلاقی نسل کشی ارامنه اشاره کرد و موضع و رویکرد دولت ارمنستان در قبال نسل کشی را ارائه نمود.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران تاکید کرد: "اگرچه اخلاقیات در سیاست بین المللی و سیاست خارجی کشورها اغلب در درجه دوم از اهمیت قرار می گیرد با این وجود به اعتقاد من اخلاقیات از اهمیت ویژه برخوردار است زیرا اخلاقیات بر پایه حقیقت و نه ملاحظات سیاسی بنا می شود. اما ما سعی نداریم این دو موضوع را در مقابل هم قرار دهیم و براین اساس کشورها را به دوست و غیر دوست تقسیم نمی کنیم."

وی افزود: "برای ما رویکرد دولت ایران از اهمیت ویژه برخوردار است و اگرچه ایران نسل کشی ارامنه را برسمیت نشناخته است اما این بدان معنی نیست که ما روابط دوستانه با یکدیگر نداریم."

سپس وارطان وسکانیان رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان برای ایراد سخنرانی به جایگاه دعوت شد. وی در سخنرانی خود که به زبان فارسی ارائه شد، تاکید کرد: "نسل کشی ارامنه برای خاور نزدیک در حکم یک فاجعه بود. زمانیکه به نسل کشی ارامنه می پردازیم باید سیاست ترکیه و امپراطوری عثمانی را در نظر داشته باشیم که در طول تاریخ بارها مرتکب نسل کشی شده‌اند." وی در ادامه به کشتار علوی های شیعه و همچنین قتل عام درسیم در سال های 1937 الی 1939 میلادی اشاره کرد.   

وی همچنین تاکید کرد که سیاست نسل کشی ترکیه در کشورهای مختلف و از جمله خاورمیانه و بویژه سوریه در حال پیگیری است که در طی آن با حمایت از داعش بار دیگر علوی ها قتل عام می شوند.

وی همچنین به سیاست مشابه اتخاذ شده از سوی جمهوری آذربایجان بویژه در نارداران اشاره کرد.

وارطان وسکانیان در پایان سخنرانی خود تاکید کرد، ایران کشوری بزرگ در منطقه و جهان است که سیاست آن براساس اخلاقیات بنا شده است و ابراز امیدواری کرد ایران نیز با فاصله گرفتن از عملگرایی سیاسی به عنوان کشوری برادر واقعیت نسل کشی ارامنه را برسمیت بشناسد. 

سخنرانی بعدی مراسم روبرت بیگلریان نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران در مجلس شورای اسلامی بود. ایشان در سخنرانی خود با تاکید بر این نکته که برسمیت شناخته شدن نسل کشی ارامنه از سوی جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه ای برای ملت ارمنی برخوردار است، افزود: "این انتظار از تمدن متعالی ایران و بخشی نیز از سیاست های اتخاذ شده از سوی ایران سرچشمه می‌گیرد." وی به نسل کشی های که در مقاطع مختلف تاریخی در ترکیه رخ داده است و از جمله نسل کشی کردها و آشوری ها اشاره و تاکید کرد با توجه به ایدئولوژی که از سوی ایران اتخاذ شده است  این انتظار وجود دارد که نسل کشی ارامنه از سوی ایران مورد شناسایی رسمی قرار گیرد.

سپس فرهاد کلینی سفیر سابق ایران در ارمنستان به عنوان آخرین سخنران مراسم به ایراد سخن پرداخت. وی با ارائه نقطه نظرات شخصی خود و با تاکید بر این نکته که ایران با توجه به سیاست تاریخی و همچنین اصول اخلاقی هیچ گاه نسبت به خون ریخته شده ملت های مظلوم بی اعتنا نبوده است، افزود: " این که امروز ارمنستان بهترین دوست ایران محسوب می شود اتفاقی نیست و این که بهترین دوست ارمنستان نیز ایران اسلامی است بی دلیل نیست."

لازم به ذکر است که در طی مراسم و در میان سخنرانی های ایراد شده فیلم های کوتاه مستند با موضوع نسل کشی ارامنه برای حضار پخش گردید.

این مراسم با اجرای برنامه توسط  گروه کر "زوارتنوتس" انجمن "آناهید" وابسته به انجمن زنان ارمنی به رهبری ادیک تامرازیان به اتمام رسید.

یوناتن بت کلیا نماینده اقلیت آشوری در مجلس شورای اسلامی، آرمن موتافیان سفیر افتخاری استونی در ایران، ویگن باغومیان عضو دفتر مرکزی حزب داشناکسیون، سردبیر کل روزنامه آلیک و جمعی از متفکران و روشنفکران ایرانی در این مراسم حضور داشتند

{gallery}201605/2016050101{/gallery}

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com