Search

انتخاب زبانگفتگو با دکتر محمدخانی قائم مقام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران

در ادامه خبر بازسازی زمین بازی کودکستان البیس فراهیان، نماینده روابط عمومی خلیفه‌گری ارامنه تهران گفتگویی با دکتر کیهان محمدخانی، قائم مقام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران داشت.

دکترمحمدخانی در ابتدای سخنان خود به تشریح درمورد مأموریتهای اساسی سازمان زیباسازی شهر پرداخت و آنها را به قرار زیر برشمرد:

1- طراحی  و نصب مبلمان شهری یعنی وسایل نشیمن (نیمکت)، چراغهای پارکی و سطلهای زباله (دردنیا حدود 110 وسیله و ابزار به عنوان زیرمجموعه مبلمان شهری محسوب می شوند، ولی در حال حاضر این سه مورد به عنوان مبلمان شهری رایج هستند)

2- تبلیغات محیطی شامل تبلیغات فرهنگی و تجاری که در سطح شهر از طریق بیلبوردها، بنرها، عرشه های پل و غیره صورت می گیرد. (تبلیغات فرهنگی به مناسبتهای مختلف مذهبی، رویدادهای فرهنگی، شهری و تاریخی انجام می شوند، بخشی دیگر از آن هم برای تغییر رفتار شهروندان انجام می شوند، مانند تغییر رفتار ترافیکی، تغییر رفتار درحوزه سلامت، تغییر رفتار در حوزه تربیت و ...)

3- ساماندهی تابلوهای سردر اصناف، پزشکان، مغازه‌داران، کتابفروشها و غیره

4- نقاشی‌های دیواری و ساماندهی المانهای دیواری شامل گرافیک‌ها، نقاشی‌هاو کاشی‌شکسته‌های دیواری

5- ساخت و نصب مجسه و المانهای شهری

6- نورپردازی و نورآرایی ساختمانها، به خصوص ساختمانهای قدیمی و ابنیه تاریخی و درختان کهنسال برخی از خیابانهای اصلی

7- مرمت و بازسازی و بازپیرایش برخی از ساختمانهای قدیمی

دکتر محمدخانی با اشاره به سیاست سازمان زیباسازی و شهرداری تهران، اظهار داشت: نگاه ما این است که زمینه زیبا دیدن شهروندان شهر تهران را، باتلاش در جهت پاکسازی دیواره ها و جداره های شهری، مرمت جداره ها و نماهای شهری و نورپردازی آنها فراهم سازیم. ما با این اقدامات، دیواره ها را به تاریخ خود برگردانیم و به این شهر زیبایی طبیعی می بخشیم. شهروندان نیز این زیبایی‌ها را می بینند و آرامشی به آنها دست می دهد. اغتشاش بصری، شلوغی و رنگ آمیزی‌های نامتعارف، اعصاب شهروندان را به هم می ریزد و آنها آرامشی که بایستی درهنگام رانندگی یا پیاده روی داشته باشند را نخواهند داشت.

دکتر محمدخانی عقیده دارد که خدمات شهرداری تهران برای همه شهروندان شهر تهران که دراین شهر زندگی می کنند ومالیات و عوارض پرداخت می نمایند، یکسان است.  جامعه ارمنیان تهران هم از این قائده مستثنی نیست.  شهرداری در کار مرمت و نورپردازی انبیه، فضاهای آموزشی، فرهنگی، تاریخ و مذهبی که ارمنیان دراختیار دارند، با آنان همکاری کرده و مساعدت‌های لازم را به عمل آورده است.

ایشان ادامه دادند: سازمان زیباسازی شهرتهران در بسیاری از مواردی که شورای خلیفه‌گری معرفی کرده هم از طریق سازمان زیباسازی د رتهران و هم از طریق مناطق 22 گانه شهرداری اقدامات مرمتی و بازسازی و بهسازی و نورپردازی‌های لازم را انجام داده است. از جمله این اقدامات می توان موارد ذیل را ذکر کرد:

- آخرین بازسازی در کودکستان البیس فراهیان واقع در ضلع شمال شرقی میدان هفتم تیر انجام شد که در آنجا زمین بازی این کودکستان بازسازی شد و وسایل بازی مطمئن و بی خطری جاگذاری شده اند تا کودکان با آرامش و خیال راحت به بازی بپردازند و اولیا نیز از این نظر آرامش خاطر داشته باشند.

- در حوزه نورپردازی، طراحی و اجرای نورپردازی کلیساهای سرکیس مقدس، مریم مقدس و استپانوس مقدس (واقع در آرامستان ارامنه) انجام شده اند. طراحی نورپردازی کلیسای گئورک مقدس نیز انجام شده و انشاءالله به زودی اجرا خواهدشد.

- در سال 1390 در ورزشگاه آرارات ست کامل ورزشی، ست مبلمان و نشیمن، آلاچیق، چراغ پارکی، وسایل بازی کودکان و کفپوش مناسب و بی خطر برای قسمتهای ورزشی و زمین بازی نصب شده اند.

- درسال 1385 وسایل و تجهیزات بازی دراختیار 2 کودکستان کوشش و آهارونیان گذاشته شد.

علاوه بر این موارد، همکاران ما در دفاتر زیباسازی مناطق مختلف شهرداری، به خصوص مناطقی که بیشترین تجمع هموطنان ارمنی را دارند، عملیاتی انجام داده اند که به صورت مختصر می توان به قرار زیر ذکر کرد:

- منطقه 3: شستشوی نمای کلیسای میناس مقدس واقع درقلعه ارامنه (منطقه آرارات)

- منطقه 6: دیدار شهردار منطقه وناحیه ازمنزل شهید طومانیان در محله سنایی و تغییر نام میدان شعاع به میدان شهید طومانیان وهمچنین نصب تابلوی مربوطه – فراهم کردن سفرهای راهیان نور برای خانواده شهدای ارمنی

- منطقه 7: در این منطقه، به عنوان یکی از مناطق محروم، عملیات بسیاری انجام شده اند، مانند نماسازی بامواد ترکیبی باتیس – شستشوی نمای کلیسای ارامنه 350 مترمربع – جمع آوری و تعویض سایبانهای فرسوده – پوشاننده دیوارهای بدمنظر – نصب تابلو معابر مانند خیابان شهدای ارامنه و ... – پاکسازی برچسب خیابانها و جمع آوری تبلیغات غیرمجاز

منطقه 8: رنگ آمیزی کلیسای گریگور مقدس - شستشو و رنگ آمیزی حیاط کلیسای تارگمانچاس و همچنین طراحی نورپردازی این کلیسا که درمهرماه سال جاری اجرا خواهد شد

- منطقه 14: اجرای مواد پوشاننده برروی دیوار آرامستان ارامنه در منطقه دولاب، به متراژ 500 مترمربع

در آخر دکتر محمدخانی اظهار امیدواری کردند که ارتباط میان مجموعه شهرداری، به عنوان خدمتگزار مردم تهران، و جامعه ارمنی روز به روز بهتر شود و فرمودند: ما، به عنوان خدمتگزاران شهروندان تهرانی، آمادگی خود را اعلام می داریم که براساس الویتهای دریافتی از شورای خلیفه‌گری ارامنه، وظایف خود را از لحاظ مرمت، زیباسازی و نصب تجهیزات لازم در مراکزتحت پوشش آن شورا به نحو احسنت انجام دهیم.

 

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com